Gabloty informacyjne

Posiadamy cenne przedmioty – jak je zabezpieczyć? Wszystko zależne jest od okoliczności. Pieniądze i klejnoty najczęściej przetrzymujemy w sejfach albo ukrywamy w przysłowiowej skarpecie. W niedalekiej przeszłości w wiadomościach telewizyjnych była informacja o odbytej aukcji drogich naszyjników. Jak wyeksponować takie cenne przedmioty? W taki sposób, żeby klienci mogli je oglądać, a jednocześnie były dobrze zabezpieczone przed rabunkiem. Tak więc, w lokalu wystawione były gabloty, a w nich umieszczone były kolejne naszyjniki. Nad bezpieczeństwem czuwały podłączone systemy alarmowe i 24 godzinny monitoring. Przed każdą gablotą widniały tablice ogłoszeniowe z krótką informacją o jej zawartości.
Do bezcennych rzeczy należą też okazy muzealne z racji ich lat, dlatego gabloty są tutaj ochroną zarówno przed kurzem, zniszczeniem oraz przed grabieżą.
Gablota jest przeszkloną szafką, którą nierzadko oprócz muzeów spotykamy w innych instytucjach.
Zasadniczo, w każdym urzędowym budynku można spotkać gabloty. W szkole służy do przechowywania np. kluczy, ale możemy też dostrzec gabloty na puchary. Szkoły mają drużyny sportowe, które zdobywają im trofea. Uczniowie jeżdżą na olimpiady, a zwycięzcy przywożą nagrody, które później wystawiane są w gablotach. Taka wystawa jest kopalnią informacji o zdolnych uczniach danej szkoły.
Gabloty wolnostojące zazwyczaj stoją na trawnikach osiedlowych, między blokami. Okoliczni mieszkańcy mogą zostawiać tam różne ogłoszenia, kiedy np. szukamy pracy lub mamy zbędne przedmioty, które chcemy zbyć lub przekazać za darmo. Znajdują się tam komunikaty dotyczące życia mieszkańców.
W hipermarketach gabloty pełnią ważną misję, przekazują swoim klientom nowinki o promocjach różnych produktów. Innym miejscem, gdzie można spotkać gabloty są miejsca sakralne. Umieszczone są na terenie przykościelnym bądź w kościele. Z nich wierni mogą dowiedzieć się o życiu parafialnym. Wewnątrz kościoła stoją gabloty na sztandary.
Po przeanalizowaniu okazuje się, że szklane szafki towarzyszą nam gdzie okiem sięgnąć. Okazują się bardzo pożytecznymi narzędziami które są pomocne w przekazywaniu informacji.